כלים לשינוי

מאבקים שהצליחו

קמפיינים רצים

לוח אירועים

לוח דרושים

עצומות

פורום

מאמרים

צור קשר

משנים

פעולה ישירה ותקשורת

(מתוך הספר "התעוררות לפעולה ישירה" מאת רוני ערמון)

 

הפעילות הישירה משמשת, לעיתים, כדי למשוך את התקשורת אל הבעיה. התקשורת נתפסת כגשר למודעות הציבורית; ומכאן – ללחץ על תהליך קבלת-החלטות. אנו חורגים מהכללים, אנחנו נפגעים ומוכנים למאבק. אלא שלעיתים קרובות מדי התקשורת אינה מתעניינת, והציבור המרוחק נראה אדיש ומנותק. מהותה של הפעולה: אנו לוקחים את האחריות לעצירת המפגע לידינו, במקום שבו הרשויות ויתרו על מילוי תפקידן. כדאי לשתף פעולה עם עיתונאים אוהדים, אך התקשורת לעולם אינה מטרה אלא אמצעי. במקרים מסויימים, כאשר התהליך בשלביו הראשונים, ייתכן שפקידי הממסד (גם ראש העירייה הוא פקיד) ישנו את דעתם בעקבות פעילות תקשורתית.

בפעולה הישירה נעביר את המסר כי זוהי תחילתו של מאבק, שהחל ברחוב ולא יימשך בשליחת פקסים לפקיד התורן. התעוררנו, חסמנו; זוהי רק ההתחלה. מטרתנו אינה הצגה לתקשורת, אלא השגת מטרות והעצמת הקהילה לפתור את ענייניה בעצמה. ללא תלות במומחים ופקידים. האם אנו באמת עושים את מה שצריך כדי להעיר את השכנים? את הקהילה? מה הצעד הבא? איך אפשר להתייעל, להפתיע?

המדריך של קבוצת ה"רוקוס" נותן רקע אירגוני לתיכנון של פעולה ישירה שמטרתה להגיע לעין הציבורית דרך המגע ברחוב ודרך התקשורת המתווכת.

 

זיהוי והבהרה    

תשומת-הלב הציבורית מוגבלת, מבחינת קליטת מידע חדש. לכן, כאשר חושבים על תכנון הפעולה, כדאי למקד את המסר. לוודא שמטרות המאבק ברורות לנו. האם נדרשת פעולה מסוג זה כעת? האם לפעולה המוצעת יש סיכוי סביר לקדם את המאבק בשליחת מסר, קידום דיון ציבורי או הרמת הפרופיל שלו? מה לגבי המשכיות? האם נוכל לנצל את ההזדמנות שהפעולה תיצור?

נזכור כי אנו מעורים בנושא ומכירים את השלכותיו, ונוצר פער בינינו לבין הציבור ככלל. לכן כדאי להדגיש נקודה מסוימת במקום את הנושא בכללותו. כדאי להחליט על היבט מסוים של המאבק, שאותו נרצה להדגיש עכשיו. כעת, הקבוצה יכולה לבנות את הפעולה עם טקטיקה ומסר ברור. כשיש הבנה ברורה של המאבק והנושא – אפשר לבחור את קהל היעד, לקבוע את ההקשר, לבדוק את השטח, לתכנן ולבצע את הפעולה.

 

 קהל היעד

אנו בוחרים את קהל היעד לאחר הבנה לגבי מה שצריך להתרחש בשלב זה של המאבק. האם הפעולה מכוונת אל הקהל הרחב? אל פקידי ממשלה? לפי קהל היעד, שאליו מכוון המסר – ולפי הגורם למפגע, שעליו מוטלת האחריות – ניתן למקד את הפעולה. כדאי למקד את המסר באחריותו של גורם מסוים.

 

הצבת ההקשר

כל פעולה נעשית בהקשר מסוים. הקשר זה כולל את האירועים השונים שמתרחשים במקביל, ואת השפה שבה אנו מתקשרים את המסר. כדאי להימנע מז'רגון ומונחים יחודיים; הם ברורים לנו אולם עלולים להיות עמומים מבחינת הציבור. אם העניין מורכב, כדאי ליצור את ההקשר לפני הפעולה – על-ידי פרסום, מסיבת עיתונאים, פרסום דו"ח וכו'. המסר יותר מובן, כאשר מטרת הפעולה היא אירוע ספציפי יותר מאשר מדיניות. חיוני לפקוח עין לדיווחים תקשורתיים בנושא, והחשוב מכל: לשמור את המסר קצר ופשוט עד כמה שאפשר.