כלים לשינוי

מאבקים שהצליחו

קמפיינים רצים

לוח אירועים

לוח דרושים

עצומות

פורום

מאמרים

צור קשר

משנים

אפשר לשנות!

הורים בג'לג'וליה מוחים נגד שחיתויות ולמען שיפור תנאי הלימוד בבית הספר של ילדיהם

(מתוך אתר "קדמה")

ההורים לא היו מרוצים מהתנהלות בית הספר של ילדיהם, אבל אף אחד לא הקשיב להם. הם התארגנו לקבוצה, ניסחו דרישות והגיעו איתן עד ועדת החינוך של הכנסת. הנהלת בית הספר נכנעה, הסכימה לקיים משא ומתן, ורוב הבעיות נפתרו.

בחודש דצמבר 2001 ועד הורי תלמידי בית ספר היסודי א' בג'לג'וליה, במסגרת השתלמויות הל"ה, איתר ומיפה את הליקויים מהם סובל בית הספר ביניהם: 
- מורים לא מוסמכים, מינוי קרובי משפחה כמורים בבתי ספר, כאשר אין ההנהלה מסכימה לחשוף את נתוני ההסמכה והמקצועות של המורים. 
- חוסר בשעות לימוד תקניות, שחרור תלמידים לפני סוף השיעור, חלוקת ציונים על מקצועות. 
- שלא מתקיימים כלל, במערכת השעות אין שעת חברה.
- התערבות מנהל בית הספר במינוי וועד ההורים, חוסר הכרה של מנהל בית הספר בועד הורים.
- ההורים אינם שותפים במועצה פדגוגית או בכל פורום אחר.
- ההנהלה אינה מסכימה שההורים ישקיפו ו/או יקבלו את תוצאות מבחני המשוב של ילדיהם.
- ריבוי דיווחים על עונשים: הכאת תלמידים, השעיות בלתי מוצדקות ועוד.
- ליקויים פיסיים רבים: אין מים זורמים בשירותים, בורות בחצרות, צבע מתקלף בכיתות. 
- אין דיווח על אופן ניצול כספי ההורים כבר שנים.

מאבק ההורים כלל: 
התארגנות כקבוצה והעלאת הדרישות בפני הנהלת בית הספר בניהם קבלת מאזן ביה"ס ורשימת צוות ההוראה, על מנת לבדוק למי תעודת הוראה, מי מוסמך ובאלו מקצועות. מנהל בית הספר גילה התנגדות עזה לדרישותיהם, וניסה בכל דרך לחסום אותם. 
כמו כן יזמו ההורים דיון ופגישה בוועדת החינוך, עם יו"ר וועדת החינוך של הכנסת דאז, חה"כ זבולון אורלב, ובו הועלו הליקויים הפיסיים והפדגוגיים בבית הספר. במקביל ניהלו תכתובת עם מנהלת מחוז מרכז וגורמים בכירים נוספים במשרד החינוך ונקיטת אמצעים משפטיים. 

פעילות אינטנסיבית של הקבוצה הביאה לתוצאות הטובות ביותר: הנהלת בית הספר נכנסה למו"מ עם ההורים. נבחרו הורים בהליך דמוקרטי ללא התערבות המנהל, או מישהו מטעמו ומתקיים מו"מ לגבי כניסתם למועצה הפדגוגית של ביה"ס. 
לדברי ההורים, צוות ההוראה ממעט להיעדר וזאת בשל המעקב הצמוד שקיימו ההורים ורישום העדרויותיהם.
לגבי הסמכת המורים: מו"מ זה בתחילתו, שכן ההנהלה מערימה קשיים. 
הצלחות והישגים הושגו גם בתחום הפיסי וגם התחום הפדגוגי.

אחד המשתתפים תיאר את הישגיהם במפגש בוועדת החינוך של הכנסת עם יו"ר הוועדה דאז, ח"כ זבולון אורלב, כך: "רק אחרי שנפגשנו עם נציגי הל"ה יכולנו להגדיר את מה שאנחנו רוצים, הבנו שהרצונות שלנו לגיטימיים, שהחוק לצדנו וההנהלה במוסדות החינוך חייבת להכיר בנו, בזכויות שלנו ושהפעילות שלנו היא לטובת הילדים, הקהילה ובית הספר." 

הקבוצה הצליחה להתגבר על התנגדויות מקומיות של פעילים וממשיכה להיפגש ולפעול למרות חילוקי הדעות (למרות שהם נמנים על חמולות שונות ולחלק יש קרובים במועצה המקומית), יש כבוד הדדי ופעולה למען מטרה משותפת. 
בעבר, היה ניסיון להקים ועד הורים ישובי, שיטפל באופן רלוונטי בבקשות ההורים. הניסיון לא הצליח. מניתוח דרכי הפעולה התברר, שצריך להקים קבוצות מנהיגות אותנטיות נוספות ואכן הם פעלו וגיבשו קבוצות נוספות שהשתלמו בהל"ה, אחת בשנת 2002 ואחת בשנת 2003. 

בשלב זה ההורים יחד עם ארגון הל"ה והקליניקה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב בודקים את האפשרות לפנייה לערכאות משפטיים במטרה לדרוש מבית המשפט את מימוש זכויות ההורים שמערכת החינוך מסרבת להיענות להם. 
גם אם לא הושגו כל המטרות, הכיוון מאוד מעשי.