כלים לשינוי

מאבקים שהצליחו

קמפיינים רצים

לוח אירועים

לוח דרושים

עצומות

פורום

מאמרים

צור קשר

משנים

אפשר לשנות!

שבתאי עזריאל מספר על מאבקו המוצלח לביטול מס הרכוש בישראל:

(מתוך האתר של שבתאי עזריאל)

בפברואר 96', פתחתי במאבק ציבורי לבטל את מס רכוש שהכניס למדינה מיליארד שקלים בשנה. הכל ניבאו לי שאני הולך להילחם בטחנות רוח, אך אני סברתי אחרת. יחד עם סא"ל (מיל') יונה שגב, פייטר אמיתי ואיש חכם ומקסים, הקמנו את עמותת "נפגעי מס רכוש" שכינויה וראשי התיבות של שמה הוא נמר.

 

תנאי פתיחה נחותים

עד לאותה עת, הייתי אזרח אלמוני למדי, חסר קשרים פוליטיים כלשהם או אמצעים כספיים, וכמהנדס תעשייה וניהול, לא היה לי כל ניסיון במיסים, במקרקעין ובמשפטים. מצד שני, היה לי ניסיון מסויים בייזום פעילויות ציבוריות והייתי מודע לכמה מכללי המשחק. גם תנאי הפתיחה שלנו היו גרועים במיוחד. הציבור שאותו הובלתי, היה ברובו קשיש וחלש, וללא יד על שאלטר כלשהו. לאוצר, זה לא הפריע להציגו כ"בעלי קרקעות", דהיינו כאלה שאפשר לרדת עליהם ללא מעצורים, בהיותם "בעלי הון", דבר שעל נקלה הפרכנו כשטות מוחלטת.

הקושי העיקרי

הקושי העיקרי בביטול המס, לא היה בגודל אובדן ההכנסה לאוצר המדינה. להיפך!! חישובים שערכנו, העלו שלמעשה, למדינה אין ממנו כמעט תועלת תקציבית.

הקושי העיקרי היה בביטול מס, שעל קיומו התפרנסו וניבנו כמה אלפי בעלי מקצועות חופשיים, וכן אובדן עמדות כוח משחיתות, של פקידים במיסוי מקרקעין בפרט ובאוצר בכלל.

 

המתנגדים לביטול המס

מי שהתנגדו לנו וניסו להכשיל אותנו בכל דרך, היו הגופים החזקים והעוצמתיים שבמשק. מדובר באנשי משרד האוצר ופקידי המס, משרד המשפטים, הפרקליטות ולשכת היועץ המשפטי לממשלה, שמאי המקרקעין, עורכי הדין, רואי החשבון, התאחדות הקבלנים, המתווכים, החקלאים ו... הימין הקיצוני (כי גם לערבים היה אינטרס בביטול המס).
רובם לא בחלו באמצעים ובשיטות שבהם נקטו. דיווחי כזב, הוצאת דיבה, התעלמות, שיבושי משפט וחקיקה, הפעלת לוביסטים וח"כים, המצאת נתונים פיקטיוויים, הטעיות, העלמת מידע, חרמות ונידויים, איומים (פעמיים נשלחתי להיחקר במשטרה)... על הכל אתם מוזמנים לקרוא בתכנים שבאתר.

כל המשוכות שהציבו המתנגדים לא הועילו. ב- 14.4.99, הצביעה מליאת הכנסת באחדות קולות נדירה לבטל את מס רכוש ולהמירו במס מכירה, ובכך נגרמה למעשה רפורמה במיסוי מקרקעין.

 

הישגים נוספים במסגרת המאבק

ביטול המס היה רק הישג אחד ממכלול הישגים לאומיים ומשמעותיים שהושגו במסגרת מאבקה של נמר:

 * משרד המשפטים נאלץ לבצע רה-ארגון בוועדות-ערר למיסוי מקרקעין.

 * נחשפה שיטת הוצאת שומות פיקטיוויות באופן מודע וייזום.

*  היה זה מהמקרים הבודדים שחובות מס הופחתו באופן גורף, בוטלו הצמדות וריביות, הופחת סכום הקרן ועוד.

 * כהישג נוסף יצויין, שהיה זה מאבק ציבורי ראשון בישראל המשותף לערבים ויהודים (שלא בענייני שלום, אחווה וכיוצ"ב).

 

סיכום כללי

המאבק הציבורי - כלל תחקירים כלכליים, קשרי עיתונות, לובי פוליטי, 13 עתירות לבג"ץ (שמרביתן נוסחו על ידי ואף יצגתי את העמותה בבג"ץ(, תביעה ייצוגית, ניהול מו"מ להסדר חובות במיליארדי שקלים ועוד.

אין אח ורע למאבק ציבורי שהסתיים בהצלחה כה גורפת, כשתנאי הפתיחה היו כה נחותים, והכוחות הם כה בלתי שקולים... והשאלה היא, כיצד?!

התשובה לכך טמונה באופן ניהול העניינים והלקח הוא, שאם נוקטים בשיטות הנכונות, אז גם "אזרחים קטנים" מסוגלים לנצח גופים גדולים ולגרום לשינויים מרחיקי לכת.