כלים לשינוי

מאבקים שהצליחו

קמפיינים רצים

לוח אירועים

לוח דרושים

עצומות

פורום

מאמרים

צור קשר

משנים

אפשר לשנות!

שני תלמידים משביתים שליש מבתי הספר באמצעות האינטרנט

 

דני וגולן, שני חברים, קראו את המלצות ועדת דברת לרפורמה בחינוך, הסיקו כי הוא פוגע בזכויותיהם, וזעמו על תמיכת מועצת התלמידים בדוח. הם הפיצו מידע וגרמו לשביתה של כשליש מהתלמידים בישראל, והכל באמצעות האינטרנט.

 

דני מנוסי, תלמיד כיתה ח' מנצרת עילית, וחברו גולן שירצקי, תלמיד כיתה י' מרעננה, קראו את דוח ועדת דברת העוסק בהפרטת החינוך בישראל, והחליטו לפעול בכדי למנוע את יישום מסקנות הדוח, תוך מחאה על תמיכתה של מועצת התלמידים, שאמורה לייצג את התלמידים, בדוח דברת. טענותיהם היו כי "הדוח פוגע בנו, דור העתיד של מדינת ישראל, ומזלזל בזכויותינו. הלימודים עד השעה המאוחרת כשלעצמם אינם הבעיה, אלא ההשלכות שלהם: הריכוז של המורה המלמד והתלמיד יורדים בשעות מאוחרות, ובין הלימודים והמטלות הלימודיות לא יישאר זמן פנוי לחוגים, תנועות נוער ופעילויות אחרות". כמו כן, הם מחו על קיצור חופשת חנוכה וקיצור החופשות בכללי, ועל שעות הלימוד הארוכות, וטענו כי דו"ח דברת גוזל מהם זכויות בסיסיות המגיעות, לדעתם, עם התואר "תלמיד".

 

הם הפיצו מידע באמצעות האינטרנט וכך גם הכריזו על שביתת תלמידים: הם הקימו אתר והעבירו הודעת שרשרת באימיילים ובתוכנת ICQ, פרסמו בפורומים ושלחו הודעות SMS לכל מכריהם וביקשו להעביר הלאה. הם גם הפיצו פליירים ושלטים להורדה באינטרנט, בתוספת תמונה של שלמה דברת. בני נוער רבים שמו לינקים לאתר המחאה באתרים שלהם והפיצו את ההודעה על המחאה.

 

דני וגולן קיבלו הרבה תגובות, וציפו לשביתה גדולה. ואכן, המסר על השביתה עבר, וב-1.3.2005, כשליש מתלמידי חטיבות הביניים והתיכונים, כ-150 אלף תלמידים, שבתו ולא הגיעו לבתי הספר. מחאותיהם הקולניות של חברי מועצת התלמידים הארצית נגד הכוונה להשבית את הלימודים ואזהרות גורמים במערכת החינוך לא עזרו: בבתי ספר שלמים הושבתו הלימודים, תלמידים הגיעו לכיתות שבהן היו שניים או שלושה תלמידים ונשלחו הביתה, הסעות לבתי ספר היו ריקות ומורים נותרו חסרי מעש. רוב המורים וההורים גיבו את התלמידים שלא הגיעו לבית הספר.

 

השביתה סוקרה בכל אמצעי התקשורת והפכה להיות הנושא המדובר של השבוע. דני וגולן התראיינו בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונים ובאינטרנט. בכירי משרד החינוך נבהלו והחלו לדבר על דחיית יישום מסקנות ועדת דברת, ודברת וחבריו, שירוויחו הרבה מאוד כסף אם ייושם הדוח (באמצעות השקעותיהם בשירותי חינוך), נאלצו להשקיע מיליוני דולרים בקמפיין פרסומי בניסיון לתקן את הנזק שנעשה לתוכנית העסקית שלהם.

 

שינוי באמצעות האינטרנט

 

על דוח ועדת דברת והפרטת החינוך בישראל