הפלרה

Share on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Facebook

הפיצו את הסרטון "אבא, למה יש לי סרטן?"   ואת הסרטון "מהי ההפלרה?"

הדפיסו והפיצו:   פלאיר קטן    פלאיר גדול    פלאיר נגד התפלת המים    

סטיקר  (הדביקו במקומות חוקיים)  – נשמח אם תדפיסו ותביאו לנו פלאירים וסטיקרים מודפסים.

 

בישראל קיים חוק שמחייב את ספקי המים בכל הארץ להכניס פסולת רעילה של מפעלי כימיקלים למים:  חוק ה"הפלרה" .

למה באמת "מפלירים" ומי מרוויח מזה? – מאמר סיכום הנושא

 

חוק זה מגן על האחים עופר ושאר בעלי מפעלים מזהמים מתביעות משפטיות: בכך שהחומרים הנמצאים בפסולת המפעלים מגיעים אלינו דרך המים ובאישור משרד הבריאות, קשה להוכיח שהמחלותנגרמות כתוצאה מהזיהום מהמפעלים ולתבוע את המזהמים.

מי עומד מאחורי זה?  האחים עופר האחראים לכ 60% מזיהום האויר התעשייתי בישראל, נהנים מהגנה משפטית הודות לקומבינה הזו- המקשה להוכיח מהו מקור הזיהום הגורם לחולי. כמו כן, תוך הפנית חיצי הביקורת כלפי המדינה ומשרד הבריאות, בעלי אינטרסים (אותם אחים, שהינם במקרה בעלי חברת אספקת מים מותפלים הגדולה בארץ "הנדסת התפלה")יכולים לקדם את תהליך הפרטת שירות אספקת המים.  הניסיון בעולם מראה כי הפרטת המים הובילה לעליה בזיהום המים, להפחתת השקיפות, לעלית מחירים ולניתוקי מים לשכבות החלשות.

לא מבינים איך זה שאף ארגון בריאותי סביבתי לא עצר את זה עדיין? כנסו: www.meshanim.com    על השליטה של עסקים בעמותות

 

"בעל הדעה של בעל המאה" / איתי רום, גלובס 18.04.2007

"ראש המרכז הלאומי לבקרת מחלות בשירות האחים עופר, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות העובד מייעץ למפעל מזהם במפרץ חיפה,

וכך גם חוקרי הטכניון. אילי ההון המותקפים על זיהום משלמים עשרות אלפי דולרים למומחים רפואיים, חלקם עובדי מדינה,

תמורת חוות דעת מטעמם בתיקים שנויים במחלוקת. האינטרסים הסמויים שהמומחים לא הכרח חושפים"

סרטון קצר עם רופא שמספר על ההפלרה               מצגת של פרופ' פול קונט, מומחה בעל שם עולמי בתחום ההפלרה

 

העיתונאי כריס ברייסון שחקר את הנושא מספר על ההיסטוריה של ההפלרה

 

ריאיון עם שלי יחימוביץ (לשעבר כתבת ומגישה בערוץ 2) שמסבירה איך משפחת עופר (בעלי "כימיקלים לישראל") סותמים פיות לכתבי הטלוויזיה

מפת השליטה בתקשורת הישראלית

למה ארגוני הבריאות והסביבה לא עושים שום דבר בעניין?

 

לחתימה על עצומה נגד ה"הפלרה"                או כאן

 

להורדת והפצת פלאייר בנושא   או הפלאיר החדש:   צד א     צד ב

 

הקבוצה בפייסבוק (מנהל הקבוצה בפייסבוק אינו קשור ליצירת הסרטון)                   דיון בנושא ההפלרה באתר באופן טבעי

 

עדכונים והצטרפות בדף זה או בטלפון 052-4558877

או meshanim.group.info@gmail.com

 

למה באמת "מפלירים" ומי מרוויח מזה? – מאמר סיכום הנושא

 

1 מכל 2.5 תינוקות שחיים כיום בישראל יחלה במהלך חייו בסרטן.

העליה בתחלואה בסרטן נובעת מהעליה בכמות החומרים המסרטנים שאנו נחשפים אליה.

למה לא עוצרים את הפצת החומרים המסרטנים?

למה לא תובעים את החברות שמפיצות חומרים מסוכנים?

קראו והעבירו הלאה את הסיפור המדהים שהתקשורת לעולם לא תפרסם – על הפיכת המפעלים הכי מזהמים במדינה לחסינים מפני תביעות, ומכירתם בפרוטות למעסיקים האמיתיים של "משרתי הציבור":

סיפורנו מתחיל בשנת 1998, במשרד עורכי הדין "הרצוג, נאמן, פוקס ושות'". זהו משרד עורכי הדין הגדול במדינה, אותו הקים עו"ד יעקב נאמן יחד עם נשיא המדינה לשעבר חיים הרצוג ז"ל. ב1998 המשרד של יעקב נאמן ייצג את רוכשי חברת "כימיקלים לישראל" (משפחת אייזנברג ולאחר מכן משפחת עופר) – מידי משרד האוצר. יעקב נאמן היה באותו זמן גם שר האוצר, כלומר ייצג את המדינה במכירת החברה. נאמן מכר ללקוחותיו את גרעין השליטה ב"כימיקלים לישראל", החברה הנסחרת ביותר בבורסה, במחיר מגוחך, לפי הערכת שווי של 4 מיליארד שקל, כאשר זמן קצר לאחר מכן הוערך שווי החברה ביותר מ90 מיליארד שקל.

לחברת "כימיקלים לישראל" אשר בבעלות האחים עופר, היתה בעיה משפטית, איתה היה צריך להתמודד משרד עורכי הדין של נאמן: זוהי החברה הכי מזהמת בישראל: רוב הזיהום התעשייתי החלקיקי (פליטת חומרים מסרטנים) בישראל מגיע ממנה, כלומר עבור בעלי החברה קיים "סיכון סביבתי" של עמידה בפני תביעות וקנסות. למזלם של האחים עופר, משרד עורכי הדין של נאמן, המייצג את החברה, מבטיח ללקוחותיו ש"צוות המומחים בתחום איכות הסביבה מלווה גורמים מסחריים, תעשייתיים ופיננסיים מובילים במגוון נושאים הנוגעים לרגולציה וניהול סיכונים סביבתיים".

קשה להאמין, אבל זו עובדה – באותה שנה בה הופרטה "כימיקלים לישראל", קידם משרד האוצר גם חקיקת תקנה שמחייבת את ספקי המים בישראל ("מקורות" והרשויות המקומיות) להכניס למי השתיה של תושבי ישראל את החומרים המסרטנים של מפעלי "כימיקלים לישראל" (ארסן, עופרת, כספית, ניקל ועוד), בעלות של עשרות מיליוני שקלים בשנה מכספי הציבור – בטענה ההזויה שמדובר בתחליף לחלוקת משחות שיניים לחסרי בית עניים, כי בין החומרים יש גם חומצה פלואורוסיליצית, שמכילה פלואוריד, שנמצא במשחות שיניים (לכן החוק כונה "הפלרה"). מאז, קשה מאוד להוכיח בבית משפט שהתחלואה נגרמת מזיהום המפעלים ולא מהחומרים שמוכנסים למים על-פי החוק הנ"ל שנאכף על-ידי משרד הבריאות, והמפעלים המזהמים יכולים להמשיך ולהפיץ את החומרים המסרטנים ככל שירצו.

ערכה של "כימיקלים לישראל" (כי"ל) עלה מאז מ4 מיליארד ש"ח לקרוב ל100 מיליארד ₪, והיא אף זכתה, ב2001 – השנה שבה חוק ה"הפלרה" נכנס לתוקף – בפרס "מגן השר לאיכות הסביבה", בעקבות הצלחתה ב"פתרון" בעיית השפכים שלה.

15 יום לאחר שסיים את הפרטת כי"ל והעברת חוק ה"הפלרה", עזב נאמן את משרד האוצר וחזר למשרדו, כדי לייצג את האחים עופר בעסקאות נוספות מול המדינה.

 יעקב נאמן הוא כיום שר המשפטים.

מאז ועד היום, הוכפל מספר החולים בסרטן מידי שנה בישראל: מכ12 אלף חולים חדשים בכל שנה לפני כעשור לכ25 אלף חולים חדשים מידי שנה כיום. באזורים מסוימים בישראל, הקרובים למפעלים המזהמים, יש חולה או נפטר מסרטן כמעט בכל בית.

 

למסמך המפורט כולל כל העובדות והאסמכתאות

 

אם העתיד, החיים והרווחה שלכם ושל הילדים שלכם חשובים לכם, הפיצו את המידע הזה, שנמצא גם באתר WWW.MESHANIM.COM  . אנחנו, התושבים, צריכים לקום ולפעול – אף אחד לא יעשה את זה בשבילנו.

 

 

 

קשה להאמין, אבל אלה הן העובדות, והתקשורת נמנעת מלדווח עליהן. איפה כל אלה שאנחנו סומכים עליהם לייצג אותנו?

 

איפה היו מנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה, מנכ"ל משרד הבריאות, וכל המומחים וראשי האגפים במשרד הבריאות ואיכות הסביבה?

 מי שהיתה מנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה באותו זמן, נחמה רונן, קיבלה מינוי של דירקטורית בחברת בז"ן שבבעלות האחים עופר.

מנכ"ל משרד הבריאות גבי ברבש הוא זה שקידם את ה"הפלרה" מטעם משרד הבריאות בועדה שהחליטה על כך, והוא קיבל לשליטתו, כמנכ"ל ביה"ח איכילוב, מסמי עופר, הבעלים של "כימיקלים לישראל", את מה שברבש כינה "התרומה הגדולה ביותר של אדם פרטי למערכת הבריאות": 40 מיליון דולר.

פרופ' מנפרד גרין, שהיה יו"ר המרכז הלאומי לבקרת מחלות, יו"ר הוועדה לבחינת המחקר שהזמין משרד הבריאות בעניין מפעלי רמת חובב, ונציג המדינה בעניין הזיהום בקישון, וכיום ראש ביה"ס לבריאות הציבור באונ' חיפה – עובד בחברת "דשנים וחומרים כימיים" שבשליטת האחים עופר ומעיד עבורם בבית המשפט.

הטוקסיקולוג פרופ' יונה אמיתי מנהל המחלקה לאם, לילד ולמתבגר במשרד הבריאות שאחראי על המעקב אחר שכיחות מומים מולדים באיזור רמת חובב, עובד עבור מפעל תרכובות ברום של כימיקלים לישראל, מפעל מזהם מרכזי ברמת חובב, ומספק להם חוות דעת. יונה אמיתי הוא גם יו"ר הוועדה לקביעת תקנים לצלילה בקישון – וגם הואמעניק חוות דעת בתשלום מטעם מפעל "דשנים וחומרים כימיים", בתביעת הדייגים.

פרופ' יוסי ריבק הוא חבר "הוועדה הבין-משרדית לחומרים מסרטנים, מוטגניים וטרטוגניים" (עד לא מזמן יו"ר הוועדה), חבר בוועדה של משרד הביטחון לנושא הקרינה הבלתי מייננת (סלולרית) ויו"ר "המועצה הלאומית לבריאות העובד" – ובמקביל עובד כיועץ ודובר עבור מפעל "דשנים וחומרים כימיים" שבבעלות האחים עופר, החברות הסלולאריות וחברות מזהמות אחרות.

ד"ר שלמה אלמוג, מנהל המעבדה לטוקסיקולוגיה בבית החולים שיבא תל-השומר, יו"ר הוועדה לקביעת ערכי ייחוס סביבתיים למזהמים כימיים באויר של המשרד לאיכות הסביבה, הועסק בתשלום על-ידי כימיקלים לישראל כדי לשנות את ערכי הייחוס הסביבתיים למזהמים של מפעל "תרכובות ברום".

 

מה לגבי הועדה לעדכון תקנות איכות מי השתיה?

הועדה לעדכון תקנות איכות מי השתיה ("ועדת עדין"), ועדת מומחים שכינס משרד הבריאות כדי לדון בחוק בריאות העם (איכותם התברואתית של מי  השתייה), המליצה למשרד הבריאות להפסיק את חובת ה"הפלרה". אולם משרד הבריאות התעלם מהמלצת הועדה.

ומה עם ועדת הבריאות של הכנסת?

גם ועדת הבריאות של הכנסת החליטה להפסיק את המשך ה"הפלרה" בישובים נוספים – אולם משרד הבריאות הודיע ל"מקורות" להתעלם מהחלטת ועדת הבריאות.

בג"ץ?

בבג"ץ שהוגש משר הבריאות בגין ההחלטה על חובת ה"הפלרה", עליה חתום שר הבריאות דאז יהושע מצא, השופט היה אליהו מצא, בן דודו של יהושע מצא. אליהו מצא לא מצא שום בעיה בהתנהלות בן דודו יהושע מצא. למעשה לא התקיים בכלל דיון בבית המשפט.

 

ונציגי הציבור האחרים?

מזכיר מפלגת העבודה שהיתה בשלטון באותו זמן היה יצחק "בוג'י" הרצוג, שותף של נאמן במשרד עורכי הדין "הרצוג, פוקס, נאמן ושות'" שייצג את כימיקלים לישראל. לפי מבקר המדינה, באותם חודשים עמד יצחק הרצוג מאחורי גיוס התרומות הלא חוקיות למפלגת העבודה, במה שכונה "פרשת העמותות הפיקטיביות" של ראש הממשלה דאז אהוד ברק. יצחק הרצוג הוא כיום שר הרווחה והשירותים החברתיים.

 

אברהם (בייגה) שוחט היה שר אוצר בשנים 92-96, בהם התנהל בהדרגה הליך הפרטת "כימיקלים לישראל", ושר אוצר ושר התשתיות הלאומיות בשנים 99-01. שוחט הוא דירקטור ב"כימיקלים לישראל" ובבנק מזרחי טפחות שבבעלות האחים עופר, ובחברת הדלק דור-אלון.

 

עו"ד אלי גולדשמידט היה אז יושב ראש ועדת הכלכלה ויו"ר מפלגת העבודה שהיתה בשלטון באותו זמן, הועסק כדובר ולוביסט (סמנכ"ל תקשורת ורגולציה) בכימיקלים לישראל.

 

חבר וועדת החוקה, חוק ומשפט והוועדה לענייני ביקורת המדינה באותו זמן היה משה שחל, שהיה בין השאר גם שר האנרגיה, התקשורת והמשטרה. שחל הוא עורך הדין של החברה לישראל ויועץ אישי של משפחת עופר. עורכי דין נוספים של החברה לישראל הם: דוד תדמור, שבזמן הפרטת כי"ל ויוזמת חובת ה"הפלרה" היה הממונה על ההגבלים העסקיים; ומי שהיתה היועצת המשפטית של אגף המכס והמע"מ ואחראית על החקיקה במס הכנסה באותו זמן, עורכת הדין טלי ירון-אלדר, שגם היתה נציבת מס הכנסה, וגם מונתה לדירקטורית בחברת "טאוור סמיקונדקטור" שבבעלות האחים עופר.

 

מי שהיה החשב הכללי באותו זמן היה שי טלמון, מנהל היום את חברת כלל של IDB (דנקנר), שגם היא בעסקי התפלת מים.

 

ואחרי 1998?

 

ניר גלעד, שהיה החשב הכללי במשרד האוצר  (99-03), ניהל את המו"מ על הפרטת בז"ן וניסח עם החברה לישראל של משפחת עופר הסכם שהניב לחברה לישראל כחצי מיליארד שקל. לאחר הפרטת בז"ן גלעד מונה למנכ"ל החברה לישראל.

 

אוהד מראני, שהיה מנכ”ל משרד האוצר והממונה על התקציבים במשרד האוצר, הוביל את פיצול והפרטת בתי הזיקוק ועם העברת השליטה בבז"ן ל"כימיקלים לישראל", הוא מונה ליו"ר בתי הזיקוק. הוא כיום יו"ר חברת הגז הממשלתית, נתיבי הגז הטבעי .

 

חגי מילר: היה סגן בכיר לחשב הכללי (ניר גלעד) במשרד האוצר, היה אחראי על משרד התשתיות ואיכות הסביבה ויו"ר ועדת המכרזים להקמת מתקני ההתפלה בחדרה ולהקמת תחנת הכוח במישור רותם שבהם זכו האחים עופר. לאחר מכן מונה לסמנכ"ל בחברת האנרגיה הירוקה ICG של קבוצת עופר.

 

רן קרול ששימש בעבר כממונה על התקציבים במשרד האוצר, כמנכ"ל משרד האנרגיה והתשתית וכמנכ"ל החברה הלאומית לאספקת פחם, שימש כממונה על הרפורמה במשק הדלק והמבנה הלאומי של משק הגז הטבעי,  וכיום הוא דירקטור בחברת בז"ן וביצע עבור בז"ן הערכת שווי (נמוכה מזו של המדינה) לקראת ההפרטה של בז"ן, דירקטור בחברת הביטוח מגדל, ובעל משרד פרטי לייעוץ והשקעה בתחומי האנרגיה, המים והתשתית  בשיתוף עם חברת פז, בעל חברות האוטובוסים מטרדן ומטרופולין, בעל מכון לטיהור שפכים תעשיתיים ותחנות כוח

 

החשב הכללי במשרד האוצר הוא כיום שוקי אורן, שלפני מינויו היה  מנכ"ל בנק לאומי בשוויץ. בנק לאומי מחזיק בבעלות 18% מ"החברה לישראל".

 

מנכ"ל משרד האוצר הוא כיום ירום אריאב, שלפני מינויו היה בכיר בחברות הדשנים של כימיקלים לישראל בארץ ובחו"ל: מנכ"ל כי"ל דשנים אירופה, סמנכ"ל בכיר לשיווק בכי"ל דשנים, וסמנכ"ל שיווק ברותם אמפרט נגב. לפני כן היה כלכלן בכיר במשרד האוצר ובמשרד האנרגיה.

 

איפה הטלוויזיה?

ערוץ 1 הוא הערוץ הממשלתי, ולכן ביקורתו על התנהלות הממשלה מול התעשיות ובעלי ההון מוגבלת. ערוץ 2 נמצא בבעלות משפחת עופר, מכאן שקשה להאמין שתתפרסם בו אי פעם ידיעה החושפת את הקשרים ההדוקים בין האחים עופר, בעלי "החברה לישראל" ובין משרדי הממשלה הפועלים לטובתם ללא בושה. אבנר עדין, אביו של יגאל עדין שניהל את חדשות ערוץ 10, מונה ליו"ר ועדת עדכון תקנות איכות מי השתיה במשרד הבריאות, וניסה לקדם בה את המשך ה"הפלרה". אולם כאמור, בניגוד אליו רוב המומחים בועדה קבעו כי יש להפסיק את חובת ה"הפלרה" משרד הבריאות החליט שלא לקבל את המלצת הועדה.

"נכון להיום, התקשורת שלנו לא יכולה לכסות את בעלי ההון, נקודה. לא יכולה לכסות. יכולה לספר חוויה, יכולה לספר על יאכטה, יכולה לספר על זכייה, יכולה לספר על הצלחה, יכולה גם לתאר לנו מי הם העשרה או המאה או החמש מאות שנמצאים בראש הסולם מלמעלה למטה ולצדדים, אבל לכסות אותם, לבקר אותם, לספר עליהם, לנתח, היא לא מסוגלת, נקודה." (העיתונאי רינו צרור)

למפת השליטה בתקשורת

 

ואיפה כל עמותות הבריאות והסביבה?

עמותות הבריאות והסביבה ממומנות ונשלטות בדרך כלל על ידי החברות המזהמות האינטרסנטיות, המכוונות את העמותות לכיוונים שנוחים להם. למשל, דירקטוריון האגודה הכי גדולה בישראל, "האגודה למלחמה בסרטן", מורכב ברובו מבעלי החברות שמפיצות חומרים מסרטנים, כולל כימיקלים לישראל, המממנים את האגודה, ומנכ"לית האגודה מירי זיו היא אשתו של יוסי זיו, מנכ"ל המועצה התעשייתית רמת חובב – מרבית המפעלים ברמת חובב (המפעלים המזהמים ביותר) הם בבעלות האחים עופר ושייכים לכימיקלים לישראל, מכאן שבעלה של מנכ"לית "האגודה למלחמה בסרטן" עובד עבור "כמיקלים לישראל".

 

אימייל שקיבלנו ב24.6.09:

הפלרה – החברה לישראל – חשוב!

שלום
שמי ארד, ואני מנהל את חברת דהפיוז'ן.
אני עובד עם החברה לישראל במספר תחומים.
החברה מודעת לנושא המחאה על הפלרת המים בישראל, ומעוניית ליצור שינוי בדרך ההתנהלות.
אשמח לשוחח עם העורך האחראי באופן אישי, על מנת להסביר את הנושא, ולהעביר הודעה רישמית בנושא.
יותר מאשמח אם נוכל לשוחח עוד היום – אוכל להסביר את נושא הדחיפות בטלפון.
זה המספר שלי
*********
אני זמין גם במייל, אך חשוב לי לנהל את השיחה בטלפון.
תודה מראש
ארד אקיקוס.
דהפיוז'ן

 

דיווח על התקדמות המאבק:

אנחנו שמחים לדווח על ההתקדמויות החיובית במאבק נגד ההפלרה במהלך השבועות האחרונים:

 

חלק מהפעילויות שנעשו בשבועות האחרונים:

העלינו סרטון ליוטיוב שבו צפו בתוך מספר שבועות כ12,000 מחשבים (בתי אב).

חילקנו אלפי כרוזים והעברנו הרצאות בנושא ההפלרה ברחבי הארץ, ובמיוחד בתל אביב, ירושלים וחיפה.

אימייל עם מידע בנושא ההפלרה, הועבר מאדם לאדם במכתבי שרשרת, והגיע לעשרות אלפי אנשים בישראל.

בקבוצה ב"פייסבוק" נגד ה"הפלרה" יש כעת כ3,000 חברים.

אלפי אנשים נכנסו לעצומות האינטרנטיות.

כתבנו ופרסמנו מאמרים בנושא.

מאות אנשים פנו אלינו בפניה אלינו באימייל והביעו תמיכה ורצון להצטרף למאבק בהפלרה.

דיונים בנושא ההפלרה התקיימו בעשרות פורומים באינטרנט.

 

ההתקדמויות הן כל כך חיוביות ומהירות, עד כי אנחנו מעריכים שאנו עומדים לסיים את השלב הראשון של המאבק, ולהגיע בכל רגע לשלב 2 מתוך 4 השלבים של המאבק שאותם הגדיר מהטמה גנדי: "בהתחלה הם מתעלמים ממך, אחר כך הם לועגים לך, אחר כך הם נלחמים בך, ובסוף אתה מנצח."

אנחנו צופים שהם לא יוכלו להמשיך להתעלם מאתנו: השלב הראשון מגיע לסיומו – המידע הגיע ליותר מידי אנשים, והתעלמות התקשורת והשלטון נראית כבר תמוהה בעיני אנשים רבים.

 

אנו מעריכים כי בימים אלה ממש מקדמי ה"הפלרה" אוספים מידע שנועד להציג באופן שלילי את כל מי שמעז להתבטא בחופשיות יתר נגד ה"הפלרה". לכן, אנחנו צופים שהמאבק יגיע בקרוב מאוד לשלב השני, שבו ינסו לקעקע אותנו על בסיס פרסונאלי – לפי המימרה "אם אתה לא אוהב את המסר פשוט הרוג את השליח" – שהרי עם העובדות שמובאות נגד ה"הפלרה" אין למשרד הבריאות והמפעלים המזהמים אפשרות להתווכח. לכן  אם יתחילו להשמיץ אותנו על בסיס לכלוכים אישיים, בתקשורת ובאינטרנט, זו יכולה להיות עוד עדות לכך שאנו בכיוון הנכון ושאולי עשינו צעד משמעותי נוסף במאבק להפסקת ה"הפלרה", והוכחה לכך שגם תושבים ללא כסף, קשרים וארגונים, יכולים לגרום למזהמים הגדולים לתזוזה מסוימת… כדי להגיע לשלב זה בהקדם, החלטנו להוציא את המאבק לרחובות.

 

 

מהי ההפלרה?

למה באמת "מפלירים" ומי מרוויח מזה? – מאמר סיכום הנושא

 

במדינת ישראל קיים חוק שמחייב את ספקי המים בכל הארץ להכניס פסולת של מפעלי כימיקלים למים: ה"הפלרה".

 

התעשיות המזהמות משלמות למדענים ובכירים בממסד הרפואי ובשלטון, כדי שיעזרו להם להציג את החומרים שהן פולטות לסביבה כבלתי מזיקים – "להלבין"\"לירק" את הרעלים שלהן… שיא השחיתות בתחום זה היא קומבינת ה"הפלרה":

 

קשה להאמין, אבל זו עובדה: משרד הבריאות כופה על "מקורות" והרשויות המקומיות לקנות ולהכניס למי השתיה ברחבי הארץ את הפסולת של מפעל "רותם אמפרט-דשנים" המפעל הכי מזהמם במדינה, עם חריגות זיהום של עשרות אלפי אחוזים, שנמצא בבעלות "כימיקלים לישראל", קונצרן הכימיקלים הגדול בארץ, שבבעלות משפחת עופר. זאת נעשה בהתאם לפקודת הבריאות העם במה שמכונה "הפלרה", ובתירוץ ההזוי שהפסולת הזו מכילה פלואוריד שבריא לשיניים. למעשה, מתברר שאפילו טענה זו איננה נכונה: מחקרים רבים מצאו שהפלרה מגבירה את העששת, גופים כמוNPWA  (האגודה הבריטית הלאומית למים) קבעו, כי הטענה לפיה פלואורידמסייע במניעת עששת היא "מיתוס שאין לו ביסוס מדעי הולם" והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל אף פירסמה ב2004 כי "המגמה הכללית ב-50 השנים האחרונות היא של עלייה בשיעורי הימצאות העששת, במיוחד במקומות שבהם הוסף פלואוריד למים או שהיה בהם פלואוריד טבעי." (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 2004, סעיף 623)

 

כ-95% מאנשי-המקצוע שהתבטאו בנושא מתנגדים להפלרה. התנגדותם מבוססת על מאות רבות של מחקרים שבוצעו על-ידי גופים ומדענים בעלי שם עולמי. התקוממויות של רופאים, פעילים סביבתיים ותושבים ברחבי העולם הצליחו להפסיק את ה"הפלרה" במקומות רבים שבהם התעשיות המזהמות יזמו אותה, והגיע הזמן להתעורר ולהתקומם גם בישראל.
הפלרה שהציבור אינו יכול לעמוד בה – מאמר מאת לוטי זילברמן, יועצת לבריאות תעשייתית ומומחית לטוקסיקולוגיה

(מאות רבות של מחקרים מדעיים שנערכו ברחבי תבל, הגיעו למסקנה זהה: הוספת פלואור למי השתייה לא זו בלבד שאינה מונעת עששת, אלא אף מסכנת את בריאותו ואיכות חייו של המשתמש. מחקרים אחרים מצאו קשר נסיבתי בין שתיית מים מופלרים להרעלת עופרת, אלצהיימר, סרטן ומומים מולדים אחרים. לאור מימצאים קשים אלה, מפתיעה ובעיקר מדאיגה החלטת משרד הבריאות על הפלרת מי השתייה של מדינת ישראל, החל ממאי 2001.)

 

רשימת אתרים מומלצים על-ידי International Academy of Oral Medicine & Toxicology

(עם מחקרים מדעיים רבים מאוד שנערכו בנושא ההפלרה)

 

אין "הפלרה"(הפסולת של מפעלי הכימיקלים מוגדרת על ידי משרד הבריאות כרעילה ומסוכנת) יש "הפלרה"(הפסולת של מפעלי הכימיקלים מוגדרת על ידי משרד הבריאות כתרופה נגד עששת)
מפעלי הכימיקלים מוציאים מיליוני דולרים על היפטרות מהפסולת מפעלי הכימיקלים מוכרים את הפסולת למדינה במיליוני דולרים
הפסולת מוטמנת באתרי פסולת מיוחדים הפסולת מוטמנת ישירות במי השתיה של התושבים, מצטברת בהם ובגוף, ומזיקה הרבה יותר
מוגשות תביעות וקנסות כנגד מפעלי הכימיקלים קשה מאוד לתבוע את המפעלים המזהמים בגלל שהפסולת מוכרת כתרופה, ובגלל שקשה להוכיח שהפגיעה נגרמת מפליטות המפעלים ולא מהפסולת שמוכנסת למים
משרד הבריאות נדרש לממן טיפולי שיניים לנזקקים משרד הבריאות מציג את ה"הפלרה" כטיפול שיניים וכך מתחמק מהכנסת טיפולי השיניים לסל הבריאות

 

 

בימים אלה יצא לאור בתרגום לעברית ונמצא בחנויות הספרים הספר "הונאת הפלואוריד", פרי תחקיר עיתונאי בן 10 שנים של העיתונאי-חוקר האמריקאי כריס ברייסון, המפרט באמצעות עדויות ומסמכים כיצד יזמו וקידמו תעשיות מזהמות את ה"הפלרה" בארה"ב, באמצעות יחצנות, שתדלנות וקשרים פוליטיים, ושוחד למדענים ופוליטיקאים, במטרה לתת הכשר בריאותי לרעלים שלהן, וכך להמנע מקנסות ותביעות משפטיות. הדגש הושם על "הלבנת"/"יירוק" הפלואוריד, מכיוון שהוא היה הרעל שגרם להכי הרבה נזק ומחלות, והכי הרבה תביעות התנהלו כנגד חברות שזיהמו בפלואוריד, עד כדי אפשרות של סגירתן. במקומות שבהם החלו לזהם במכוון את מי השתיה בפסולת של התעשיה ("להפליר"), כמעט לא היה ניתן עוד לתבוע את התעשיות המזהמות והן החלו לשגשג. כך הלכה וגברה הפצת החומרים המסרטנים על ידי תעשיות, ואיתה התחלואה בסרטן.

 

להורדת תקציר הספר            פרטים על הספר באתר ההוצאה      ריאיון מעולה עם הסופר

 

 

למה אתר "לא רלוונטי" ממליץ לא להפיץ את הסרטון?

אתר "לא רלוונטי" המליץ לקוראיו, בעמוד הראשי שלו, לא לתמוך במאבק נגד ההפלרה, ולא להפיץ את הסרטון. לטענתו הסרטון מוסר מידע לא נכון, אולם הדוגמה היחידה של "לא רלוונטי" למידע "לא נכון" היא שטענת הסרטון שועדת עדין (ועדת איכות המים במשרד הבריאות) המליצה להפסיק את חיוב ההפלרה איננה נכונה. "לא רלוונטי" הביא קישור להחלטה של הועדה משנת 2005, במקום להחלטה עדכנית של הועדה, משנת 2007, לבטל את חיוב ההפלרה. בכך "לא רלוונטי" הטעה את הקוראים. לאחר שהפצנו מידע באינטרנט על ההטעיה של "לא רלוונטי", חנן כהן שינה את מה שכתב, וכתב שאנחנו צודקים לגבי ועדת עדין, אולם עדיין המשיך להמליץ לא להעביר את הסרטון, כאשר הפעם הוא לא טורח להביא אף טיעון לבסס את המלצתו זו ואת טענתו ש"אין ממש ברוב הטיעונים שבסרטון". הוא כותב בפשטות "במצגת מצויות עוד בעיות עובדתיות אך לא אפרטן כאן אחת לאחת. אני מברך כל מהלך של הטלת ספק בפעולות השלטונות, אולם אני משתכנע רק כאשר מציגים בפני טיעונים מבוססים." כשפנינו אליו וניסינו להציג בפניו את העובדות, הוא ענה בפשטות שהוא לא יורד לעומקו של כל נושא שהוא כותב עליו. כנראה שכהן מקווה שקוראיו לא זקוקים לטיעונים מבוססים כדי להשתכנע…. אתר זה ממליץ לקוראיו, באופן עקבי, להתעלם ממאבקים ציבוריים וממידע חשוב שהתארגנויות אותנטיות מנסות להעביר לציבור, למשל על חומרים מזיקים שנמצאים במזון, במוצרי קוסמטיקה, בסביבה וכו'. חשוב לדעת מי עומד מאחורי האתר "לא רלוונטי" ומה האינטרס שלו להציג את המאבקים הציבוריים למען בריאות הציבור (ולמען חרם צרכנים) כלא רלוונטיים.

 

ועדת מומחים שמינה משרד הבריאות ("ועדת עדין") דנה ב"הפלרת" המים.

מכתב ששלחנו לועדת עדין                        כתבה על הפגנה שקיימנו מול ישיבת ועדת עדין

 

 

כתוצאה מהמידע שהועבר אליה, הועדה המליצה למשרד הבריאות להפסיק את חיוב ההפלרה.

התוצאה: משרד הבריאות התעלם מהמלצת המומחים שלו

גם ועדת הבריאות דנה בנושא ההפלרה והחליטה להפסיק את ההפלרה.

 

התוצאה: משרד הבריאות הורה ל"מקורות" להתעלם מהחלטת הועדה

 

 

 

בעשור האחרון הוכפל מספר החולים החדשים בסרטן בכל שנה בישראל:

בכל שנה 23,500 אנשים בישראל מגלים שיש להם סרטן – 64 אנשים.ביום,

 

 

2.5 אנשים בכל שעה; אחד מכל 2.5 אנשים שחי כיום בישראל ימות מסרטן

 

קבוצת משנים פועלת למען מחוסרי הדיור

במאהל המחאה נגד קשרי הון שלטון וה"הפלרה" שקיימנו בגן הכנסת, עזרנו למשפחה של מחוסרי דיור, הורים ושישה ילדים, ש"לתת" וארגונים אחרים סרבו לעזור להם עם אוכל, מוצרים בסיסיים, חינוך לילדים וכו'. גם בכנסת סרבו לעזור להם "בגלל שהם עוזרים למאבק של הקבוצה שלנו", ובנוסף לכך, לאחר שפעיל משנים התראיין לראשונה לתקשורת, משמר הכנסת בא והחרים את המקרר שהבאנו להם. ביום שני השבוע פורסמה כתבה בעמודים הראשיים של "ידיעות אחרונות" על בית ספר אלטרנטיבי שפתחנו במאהל עבור ילדי מחוסרי הדיור, אולם לא הוזכר כלל המאבק שלנו, השם של הקבוצה או של האנשים, ובמקום לכתוב על כך ש"לתת" וארגונים אחרים לא הסכימו לעזור – הכתבה קראה לשלוח תרומות לארגון "לתת", תוך שימוש ציני באותן משפחות שהארגון סירב לעזור להן. קישור לכתבה הסרוקה.

 

דיווח מכנס נגד ה"הפלרה" שקיימנו השבוע בהשתתפות הרופא ד"ר תל-אורן

ביום שני 31.8.09 קיימנו כנס נגד ה"הפלרה". בכנס התקיימה הרצאתו של הרופא ד"ר עדיאל תל-אורן, שהסביר שכולם בחברה שלנו למעשה קורבנות של הרעלת מתכות כבדות (כגון אלה שמוכנסות לגופנו דרך המים בתהליך ה"הפלרה": כספית, עופרת, קדמיום ועוד), הגורמת לכולנו נזקים בריאותיים רבים: מחלות כרוניות, הרס של העור, חוסר תפקוד של מערכות הגוף, חולשה, התקפי לב, סרטן ועוד. מכיוון שהרעלה היא כרונית ולא מיידית, הרופאים אינם לומדים לזהות אותה ולטפל בה. ד"ר תל-אורן הסביר שלא קיים "מינון בטוח" לחשיפה למתכות כבדות; לגוף שלנו אין שום צורך במתכות כבדות, הוא מזהה אותן כרעל ומשקיע מאמץ להיפטר מהן; בכנס דיבר גם ד"ר שאול טל, מנכ"ל הוצאת הספרים "פוקוס", שהציג את הספר "הונאת הפלואוריד" – פרי תחקיר עיתונאי בן 10 שנים של העיתונאי-חוקר האמריקאי כריס ברייסון, המפרט באמצעות עדויות ומסמכים כיצד יזמו וקידמו תעשיות מזהמות את ה"הפלרה" בארה"ב, על-ידי יחצנות, שתדלנות וקשרים פוליטיים, ושוחד למדענים ופוליטיקאים, במטרה לתת הכשר בריאותי לרעלים שלהן, וכך להמנע מקנסות ותביעות משפטיות.  להורדת תקציר הספר       ריאיון עם העיתונאי כריס ברייסון ;

 

דיווחים על ריאיונות אתנו בתקשורת: רשת ב' וגלובס

השבוע התראיין פעיל משנים גם לרשת ב', ובסוף השבוע פורסמה כתבה במגזין גלובס שבה כתוב על כך שהצלחנו, קבוצת משנים, לגרום ל"כימיקלים לישראל", להפסיק למכור את הפסולת שלהם למדינה, באמצעות תקשורת אלטרנטיבית, כגון רשימת תפוצה זו והפצת הסרטון "אבא, למה יש לי סרטן?" (למעשה, כל מי שהפיצ\ה את הסרטון היה חלק מהשינוי… את ואתה.) הכתבה אישרה גם את טענתנו על כך שהשופט בבג"ץ נגד ההפלרה, אליהו מצא, הוא בן דוד של שר הבריאות יהושע מצא שחתם על התקנה שמחיבת את ה"הפלרה". הכתבה התיחסה לחומצה הפלואורסיליצית, חומר שמוגדר כרעיל לפי חוק החומרים המסוכנים, ומוכנס למים בתהליך ה"הפלרה": "תענוג למנוע עששת? התנהלות משרד הבריאות בנוגע להפלרה מעלה תהיות:.. בתגובה לטענה כי על חומצת ההפלרה כלל לא בוצעו מחקרים, נמסר ממשרד הבריאות: "אין השפעה לחומצה ולכן אין מחקרים על כך".

יחד עם זאת הכתבה מכילה הרבה מידע מוטעה ומטעה והשמצות אישיות לגופו של אדם במקום לגופו של עניין, כנגד פעילים בקבוצה, בדומה להטעיות וההשמצות שכתב אותו כתב נגד מיקי רוזטל וסרטו "שיטת השקשוקה". נראה שמטרת הכתבה היא להפיל את האשמה על ה"הפלרה" על השירות הציבורי, ולגונן על "כימיקלים לישראל" ושאר החברות המזהמות שעמדו מאחורי ה"הפלרה", וזאת כפי הנראה במטרה להצדיק את מדיניות העברת האחריות לניהול משק המים מידי השירות הציבורי לידי החברות המזהמות הללו (הפרטת משק המים). אנו רואים בהשמצות אלה הישג והתקדמות במאבק לשלב השני מתוך ארבעת השלבים של המאבק החברתי שהגדיר מהטמה גנדי: "בהתחלה הם מתעלמים ממך, אחר כך הם לועגים לך, אחר כך הם נלחמים בך, ובסוף אתה מנצח."

 

הסיפור האמיתי מאחורי מס הבצורת

 "מחירי המים מתייקרים… הסיבה: החלטת הממשלה להטיל את עלות התפלת המים על הצרכנים" (עמירם כהן, "הארץ")

המחסור במים בישראל נגרם בעיקר עקב בזבוז וזיהום מים על ידי תעשיות כגון "כימיקלים לישראל" (וגם אחרים כמובן). אם יופסק סבסוד המים או לפחות יאכפו את החוקים הקיימים לגבי זיהום מים, לא יהיה מחסור מים. עליית מחירי המים נועדה לממן את העלויות הגבוהות של מים מותפלים – "פתרון" יקר ומזהם ביותר לבעיית המחסור במים. פתרון אחר, למשל חיוב החברות האלה לנקות את בארות המים שהן זיהמו, יניב כ80 מיליון קוב, ואז לא צריך להחיל "מס בצורת" על הציבור, ולא צריך לגרום לזיהום נוסף (התפלה היא טכניקה בזבזנית במשאבים, פולטת פחמן דו חמצני הגורם להתחממות גלובלית שמגבירה כנראה את הבצורת, יצור מלח בריכוז גבוה, והמים הללו גם חסרים במינרלים חיוניים שיש במים מתוקים ועוד בעיות כמו זיהום ברזל).

במילים אחרות, ככל ש"כימיקלים לישראל" וחברותיה יותר מזהמות ומבזבזות את מקורות המים, כך הן מרוויחות יותר כסף ממכירת מים מותפלים יקרים (כמו מפעל ההתפלה של חברתIDB), הממומנים על ידינו. לכן, המאבקים-לכאורה שמתנהלים בימים אלה כביכול כנגד מס הבצורת, ודורשים מהממשלה לממן עוד התפלת מים (מה שיצר את היטל הבצורת) הם כנראה "ספין" של יחצנים מטעם חברות התפלת המים והממשלה.

 

שימו לב: נראה שהאחים עופר מנסים להתחבא מאחורי משרד הבריאות ולהפיל את כל ההאשמה עליו, כנראה כדי להשתמש במחאה שלנו כתירוץ להפרטת תשתיות המים לידיהם, כך הם יוכלו לשפוך למים מה וכמה שבא להם בלי חשבון… ועושה רושם שיש פעילים "ירוקים" שעוזרים להם. צריך לזכור שמשרד הבריאות ושר הבריאות (הוא ראש הממשלה בימים אלה) עובדים, כך נראה, בשירות המזהמים ולא בשירות הציבור, מגינים על הכיס של האחים עופר שתורמים למפלגות שלהם, במקום להגן על הבריאות שלנו.
ההפלרה – "תרגיל ההונאה הגדול ביותר שנעשה מאז ומעולם על המספר הגדול ביותר של אנשים"   

(פרופ' אלברט שץ, מדען בעל שיעור-קומה עולמי, זוכה פרס נובל לרפואה)

 

הפיצו את הסרטון "מהי ה"הפלרה"?"

הסרטון באתר יוטיוב                    הסרטון באתר פליקס (תפוז)                                  להורדה כמצגת

 

הלחץ משפיע! האחים עופר מנסים להתחבא מאחורי משרד הבריאות:

בעקבות המאבק שלנו, בימים האחרונים התפרסמו כתבות שלפיהן, האחים עופר הודיעו שהם מתכוונים להפסיק לספק לספקי המים, עד אוגוסט הקרוב, את הפסולת של מפעל הדשנים שלהם, לצורך "הפלרת" המים. קישור לכתבה בנושא ב"הארץ". להערכתנו, מדובר בדרך להשתיק את המאבק שלנו ב"הפלרה" ולהסיט את המחאה מהאחים עופר למשרד הבריאות. חשוב להבין שהמטרה העיקרית של הכנסת המתכות הכבדות למים היא מתן לגליזציה, "כיסוי תחת" משפטי להפצת הרעלים של המפעלים המזהמים, לכן זה לא משנה אם הרעלים שיוכנסו למים מקורם במפעלים של האחים עופר בישראל או במפעלים של האחים עופר בחו"ל (שייבאו לארץ באמצעות האוניות של האחים עופר).

 

 

עדכונים והצטרפות בדף זה או בטלפון 052-4558877

או meshanim.group.info@gmail.com

Share on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Facebook