שליטת התעשיות ברופאים ומוסדות רפואיים

Share on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Facebook

מתוך הספר "תקווה או תעתוע", ספרם של ד"ר ריצ'רד א.דאיו, רופא פנימי ופרופסור לרפואה באוניברסיטת וושינגטון, וד"ר דונלד ל. פטריק, חוקר ידוע ופרופסור לשירותי בריאות באוניברסיטת וושינגטון

שליטה בבתי החולים

התעשיות תורמות כסף רב לבתי החולים, כתרומות ומענקי מחקר, ובכך מעודדת אותם לרצות אותן, לא לצאת נגד הנזקים הבריאותיים שהן גורמות, ולקדם טיפולים תרופתיים. על גבי הבניינים והמחלקות בבתי החולים, וברשימות התורמים, הדירקטוריון וההנהלה, נראים שמותיהם של ראשי התעשיות.

 • חברת תרופות נתנה לספקית שירותי בריאות מלואיזיאנה "מענק הסברה" בסך 250,000 דולר כדי לעודד הכנסת התרופה להורדת כולסטרול ליפיטור לרשימת התרופות המועדפות. כך יכלו לשמור על מחירים גבוהים של התרופה.
 • ד"ר אבי וינר, מנהל המרפאה בי"ח הרמב"ם בחיפה, עובד מזה שנים כיועץ בשכר עבור "חיפה כימיקלים", אחד המפעלים המזהמים הגדולים באזור מפרץ חיפה. למשל הוא סיפק למפעל חוות דעת בתשלום בתביעת הדייגים בקישון. מפעל "חיפה כימיקלים" גם שולח את עובדיו למעקב במרפאה התעסוקתית במרכז, ומשלם בתמורה לכך עשרות אלפי שקלים בשנה – אף שהוא יכול לקבל שירות זהה בחינם מקופות החולים השונות. לאבחנותיהם של רופאי המרפאה השלכות כלכליות משמעותיות על המפעל, שעלול להידרש לפצות מועסקים שחלו כתוצאה מעבודתם. לטענת משרד הבריאות, "לא קיים ניגוד אינטרסים בין עבודתו של ד"ר אבי וינר כמנהל המרפאה התעסוקתית ברמב"ם לבין העובדה שכרופא פרטי הוא מספק חוות דעת רפואיות. ד"ר וינר עושה זאת אחרי שעות העבודה, ובהתאם לכללים המקובלים בשירות המדינה".

שליטה בבתי הספר לרפואה

  • התעשיות תורמות כספים לאוניברסיטאות ולבתי הספר לרפואה, מארגנות את גיוס הכספים, מממנות מחקרים ותוכניות לימוד, יושבים בדירקטוריון של האוניברסיטאות ולעיתים קרובות גם מנהלים אותם.
  • מחקר אמריקאי מצא ששני שליש מהאוניברסיטאות שעסקו במחקר רפואי, החזיקו במניות של החברות שמימנו את המחקר באוניברסיטאות, ושקשרים אלו השפיעו על התוצאות.
  • הפרנסה והקידום המקצועי של הרופאים תלויים בחב' התרופות: הם זוכים לפרופסורה הודות לכתיבת מאמרים על תעשיית התרופות והכימיקלים שהם נותנים למטופלים.
 • התוצאה: רופאים לומדים בממוצע שעתיים רפואה מונעת ותזונה, במהלך שנות הכשרתם. בישראל אין בכלל לימודי רפואה מונעת ותזונה בבתי הספר לרפואה. לפי ד"ר קולין קמפבל, חברות התרופות שולטות בתוכניות להכשרת רופאים ומכתיבות עוינות כלפי מניעת מחלות. תזונה נכונה כאמצעי להשפעה על הבריאות אינה נכללת בתוכניות הלימוד; שיעורי התזונה המעטים אינם מלמדים אורח-חיים בריא, ו"חומר חינוכי" המשמש לשיעורים אלה, ממומן על-ידי תעשיות המזון מן החי. התוצאה היא בורות תהומית של הרופאים בכל הנוגע לתזונה, בנוסף על עוינות נגד תזונה מונעת בקרב מוסדות בריאות, המרוויחים ישירות ממכירת טיפולים יקרים למחלות.

שליטה ברופאים

  • המערכת מתגמלת רופאים לפי כמות השירותים שהם מספקים ולא לפי השיפור שחל בבריאותם של המטופלים.
  • הרופאים שותפים לרווחים על התרופות.
  • יותר ויותר רופאים מושקעים ושותפים במוסדות אבחון וטיפול: לכן הם שולחים מטופלים בתדירות גבוהה יותר לבדיקות וטיפולים.
 • הרופאים מקבלים אחוזים על כל מרשם – שוחד.
 • אונקולוגים מנהלים סחר בתרופות מעין בית מרקחת משל עצמם. הם רוכשים תרופות בהנחה ומקבלים החזר מהביטוח הממשלתי לפי מחירון רשמי. הרווח שמשלשים לכיסם גבוה מאד; רופאים יכולים לרכוש 15 יחידות של תרופה אונקולוגית במחיר 140 דולר והתשלום שיקבל הוא 294 דולר רווח של 154 דולר.
 • ביחס לתרופות הניתנות במרפאת הרופא בצורת עירוי, הנוהל שהרופאים קונים את התרופות במחירים נמוכים מאוד, מקבלים החזר מחברות ביטוח או מדיקר לפי מחיר גבוה בהרבה. ההפרש יכול להגיע למאות דולרים למנה- רווח נאה לכיסו של הרופא.
 • יצרנית הלופרון הציעה לכל אורולוג כ- 10,000 דולר בסך הכל כולל מסך טלויזיה גדול, מחשבים, מכשירי פקס וחופשות גולף, עבור רישום התרופה. חלק מהרופאים הרוויחו סכומים כה גדולים מרישום הלופרון, שנהגו להתפאר, זו סירת הלופרון שלי, זו מכונית הלופרון, זה בית הקיץ באדיבות לופרון.
 • מזמינים את הרופאים לכנסים, ארוחות ערב וחופשות מפוארות, באירועים אלה משווקים לרופאים את התרופות, ואפילו משלמים להם כדי לבוא. במחקר, נמצאה עלייה של פי 3 בשימוש בתרופות מסוימות לאחר השתתפות הרופאים בכנסים שנערכו במימון חברות התרופות. כמובן שהרופאים טוענים שאינם מושפעים מהכנסים.
 • למשל, בשנת 2000 הוציאו חברות התרופות שני מיליארד דולר על קידום מכירות בקרב רופאים ובתי חולים באמצעות כנסים, השתלמויות ומודעות פרסומת בכתבי עת רפואיים. התוצאה: הרופאים לא לומדים על טיפולים ללא-פטנט (טיפולים טבעיים וויטמינים), וכלי העבודה שלהם הוא בעיקר טיפולי-פטנט של התעשיה (תרופות) (חוץ מניתוחים) – כמעט כל מי שמגיע לרופא יוצא עם מרשם לתרופה חדשה של אחת מחברות התרופות הגדולות.
  • חלוקת דוגמיות חינם, זוהי צורה נוספת של הענקת מתנות מטעם חברות התרופות. אין כמו דוגמיות חינם כדי לגרום לרופא להתחיל להשתמש בתרופה: ברגע שהחולה מתחיל לקחת את התרופה המסוימת, רוב הסיכויים שהוא ימשיך להשתמש בה. באמצעות חלוקת דוגמיות גורמים לרופאים לספק תרופות שהן פחות יעילות ויותר יקרות במהירות רבה, בלי לבדוק אם הן בסל, בלי להעריך את תופעות הלוואי ולקבוע מינון מיטבי, בלי בקרת רוקחים שיכולה למנוע תגובות בין תרופתיות העלולות להיות מסוכנות – ובעצם לבדוק את התרופות החדשות על החולים.
 • פעילות אינטנסיבית של סוכני מכירות
 • מספר סוכני המכירות גדל משנה לשנה ועומד על נציג תרופות אחד לכל 11 רופאים.
 • סקרים הראו ש"שיחות עדכון" שסוכני מכירות של חברות תרופות עושים עם רופאים הם הדרך שבה רופאים רבים משיגים את רוב המידע שלהם על תרופות חדשות ומקבלים החלטות על טיפול תרופתי כזה ולא אחר.
 • חברות תרופות משלמות לרופאים כדי שיתנו לסוכני מכירות שלהן להיות נוכחים בזמן בדיקת החולים.
 • במסגרת מחקר הוקלטו פגישות של רופאים ונציגי חברות תרופות. 11% מהנאמר על ידי סוכני מכירות היו מנוגדות למידע תקני וזמין על התרופות. כל ההתבטאויות הבלתי מדויקות היו בזכות התרופה המדוברת.
 • למשל, חברת אסטרה זנקה Astra Zeneca גייסה 1300 סוכני מכירות חדשים לקדם תרופה ממוחזרת חדשה, זהה ל- Prilosec (פרילוסק) מתוצרתה לאחר שהגנת הפטנט הסתיימה.

 

Share on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Facebook