את מי באמת משרתים "משרתי הציבור"?

Share on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Facebook

שליטת העסקים הגדולים בפוליטיקאים ובמפלגות

בעלי העסקים הגדולים בישראל נוהגים לממן מפלגות, ואלה מקדמות את תוכניותיהם העסקיות. פעמים הם עושים זאת באופן ישיר, לעיני התקשורת, שמפרסמת מעת לעת רשימות של תרומות בסך מאות אלפי ומיליוני שקלים לפוליטיקאים. וגם, באופן עקיף וחסוי, דרך עמותות קש, שלעיתים נחשפות ומעוררות סערה ציבורית, כמו פרשות עמותות הקש של ברק, שרון ופרס.

מעבר למימון המפלגות, מתווים בעלי העסקים מדיניות, באמצעות אופורטוניזם. כלומר, פוליטיקאים או מקורביהם המועסקים במשרות בכירות ורווחיות בחברות של בעלי העסקים (לדוגמא, ראש הממשלה הקודם אהוד אולמרט, שהועסק כיו"ר קבוצת משפחת לבנה, אחת הקבוצות הכלכליות החזקות במדינה). לרוב, חולקים בעלי העסקים והפוליטיקאים מעגל חברתי משותף ולעיתים קרובות הפוליטיקאים הם קרובי משפחה של בעלי העסקים, או שהם בעצמם בעלי הון שמושקעים בעסקים שונים. בעלי העסקים גם שוכרים שירותי חברות יחסי ציבור ושתדלנות (לוביזם) – חברות שמתמחות בהשפעה ישירה על מקבלי ההחלטות.

כמעט כל ההשפעה הישירה שמופעלת על מקבלי ההחלטות היא מצד בעלי העסקים הגדולים ונציגיהם. ביחס אליהם, הלחץ שמופעל על ידי הציבור הוא אפסי. הקשרים בין בעלי העסקים הגדולים ומקבלי ההחלטות כל כך הדוקים ומסועפים, שלא ניתן לפרט אותם במאמר אחד (גם לא באינציקלופדיה אחת), אולם לשם המחשה, נביא שני מקרים שפורסמו בספר ובסרט ידועים:

העיתונאי מייקל מור פותח את ספרו "גברים לבנים טיפשים" בפרק "הפיכה אמריקנית מאוד", ובו הוא מפרט "מי ומי בהפיכה" – ונותן דוגמאות אחדות לעסקים שבכירי השלטון האמריקאי קשורים אליהם – מושקעים בהם, עובדים עבורם, ומקבלים כסף כדי לקדם את האינטרסים שלהם – אם כמנהלים, עורכי דין או שתדלנים בעבר או בהווה, אם על ידי קבלת תרומות ואם מתוקף השקעה ישירה במניותיהם: 

שם תפקיד דוגמאות לחברות שקיבל מהן כסף כשכר עבודה/תרומה/מניות
ג'ורג' בוש נשיא חברות נפט ונשק
דיק צ'ייני סגן הנשיא תעשיות האליברטון (חברת נפט)
ג'ון אשקרופט שר המשפטים אי.טי.אנד.טי (טלפונים), אנטרפרייז (השכרת רכב), מונסנטו (ביוטכנולוגיה, נקנתה בידי פרמאסיה), שרינג-פלאו (תרופות)
פול או'ניל שר האוצר אלקואה (אלומיניום)
אן ונמן שרת החקלאות נסטלה, ארצ'ר דניאלס מידלנד, קאלג'ין (חברות מזון. קאלג'ין נתקנתה בידי מונסנטו, שנקנתה בידי פרמאסיה)
דון אוואנס שר המסחר טי.אם.בי.אר, קידוחי שארפ, טום בראון (גז ונפט)
דון ראמספלד שר ההגנה ג.ד. סרל (תרופות, נקנתה ע"י פרמאסיה), טריביון (עיתונים), ג'נרל אינסטרומנט (נתקנתה ע"י מוטורולה), קלוגס, סירס, אולסטייט
ספנסר אברהם שר האנרגיה דיימלר-קרייזלר (וחברות רכב נוספות)
טומי תומפסון שר הבריאות ושירותי אנוש פיליפ מוריס (סיגריות)
גייל נורטון שרת הפנים נ.ל. תעשיות/ניישנאל לד (צבעים המכילים עופרת), פורד (רכב), בי.פי. אמוקו, דלתא פטרוליום (וחברות נפט נוספות)
איליין צ'או שרת העבודה דול (מזון), קלורוקס, סי.אר. בארד (שירותי בריאות), HCA (תאגיד בתי החולים של אמריקה), נורת'ווסט (תעופה)
קולין פאוול מזכיר המדינה, אביו של יו"ר ועדת התקשורת הפדרלית (FCC) גולפסטרים איירוספייס (מטוסים), AOL (תקשורת. התמזגה עם טיים וורנר)
נורמן י. מינטה שר התחבורה נורת'ווסט, יונייטד אירליינז, גרייהאונד, בואינג, יונייטד פסיפיק, לוקהיד מרטין (מטוסים ותעופה)
אנדרו ה. קארד הבן ראש צוות הבית הלבן ג'נרל מוטורס, איגוד יצרני המכוניות של אמריקה
מי'ץ דניאלס הבן מנהל התפעול והתקציב מרק, אלי לילי (תרופות), ג'נרל אלקטריק, סיטיגרופ
קונדוליסה רייס היועצת לביטחון לאומי צ'ברון (נפט), צ'ארלס שוואב, טראנסאמריקה, ג'י.פי. מורגן
קארל רוב יועץ בכיר לנשיא פיליס מוריס (סיגריות), אינטל
קנת' ל. ליי יועץ צללים לנשיא אנרון (אנרגיה)

אמנם מדובר בממשלה היוצאת בארה"ב, אבל נראה כי הממשלה הנוכחית בארה"ב איננה שונה במהותה. בישראל המצב איננו שונה. הסרט "שיטת השקשוקה" של העיתונאי מיקי רוזנטל עוסק בשליטה של משפחת עופר במקבלי ההחלטות בישראל באמצעות ההון הרב שבבעלותה. בין היתר היא מחזיקה ב"חברה לישראל" ו"כימיקלים לישראל" – חברה שמפעליה אחראים לרוב הזיהום התעשייתי בישראל, ולפי הגישה המקובלת, גם לרוב התחלואה בסרטן, שהורג כ-10,000 ישראלים בשנה. רוב המפעלים בישראל מפיצים חומרים שמוגדרים על-ידי המדינה כ"מסרטנים", "רעילים" ו"מסוכנים" מעבר לתקן המותר. לחץ ציבורי על מקבלי ההחלטות היה עשוי להביא לאכיפת החוקים הקיימים גם על בעלי ההון המזהמים, להביא בכך להקטנת הזיהום והתחלואה בסרטן, ולהציל אלפי אנשים בשנה. אולם הלחץ שהמזהמים מפעילים כדי שלא יאכף החוק לגביהם חזק כיום הרבה יותר. בבעלות משפחת עופר ניתן למצוא את ערוץ 2, בנק המזרחי, בתי זיקוק לנפט, צים, חברות ספנות, רכב, חברת התפלת המים הגדולה בישראל, חברות הייטק ותקשורת סלולארית, נדל"ן, קניונים ועוד.

להלן רשימה חלקית של בכירים בצמרת השלטון בהווה ובעבר שהועסקו על ידי משפחת עופר:

שם תפקיד איך משפחת עופר שילמה לו
יעקב נאמן שר המשפטים (ושר האוצר לשעבר) משרד העו"ד שלו "הרצוג פוקס נאמן", משרד העו"ד הגדול בארץ, מייצג את משפחת עופר (גם מול המדינה) מזה שנים רבות
יצחק "בוג'י" הרצוג שר הרווחה והשירותים החברתיים משרד העו"ד שלו "הרצוג פוקס נאמן", משרד העו"ד הגדול בארץ, מייצג את משפחת עופר (גם מול המדינה) מזה שנים רבות. כמו כן, לפי מבקר המדינה, הרצוג עמד מאחורי גיוס התרומות הלא חוקיות למפלגת העבודה ("פרשת העמותות").
נחמה רונן היתה מנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה מונתה לדירקטורית בחברת בז"ן (בתי הזיקוק לנפט)
מיקי הרן היתה מנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה(והיתה אשתו של ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו) מונתה כדירקטורית ב"כימיקלים לישראל"
אברהם (בייגה) שוחט היה שר האוצר ושר התשתיות הלאומיות מונה כדירקטור ב"כימיקלים לישראל", בבנק מזרחי טפחות, ובחברת הדלק דור-אלון.
אלי גולדשמידט היה יו"ר ועדת הכספים, יו"ר ועדת הכלכלה ויו"ר מפלגת העבודה הועסק כדובר (סמנכ"ל תקשורת ורגולציה) ב"כימיקלים לישראל."
משה שחל היה שר האנרגיה, שר התקשורת, שר המשטרה, חבר בוועדת החוקה, חוק ומשפט ובוועדה לענייני ביקורת המדינה הועסק כעורך הדין של "החברה לישראל" ויועץ אישי של משפחת עופר.
טלי ירון-אלדר היתה נציבת מס הכנסה ומיסוי מקרקעי, יועצת משפטית באגף המכס והמע"מ, וסגנית היועץ המשפטי ואחראית על החקיקה במס הכנסה מונתה לדירקטורית בחברת "טאוור סמיקונדקטור", ושותפה במשרד עורכי הדין של דוד תדמור שמייצ את החברה לישראל.
דוד תדמור היה הממונה על ההגבלים העסקיים הועסק כעורך דין שמייצג את "החברה לישראל" במשרד העו"ד של רם כספי ובמשרד עו"ד שלו
שוקי אורן החשב הכללי לפני כן היה מנכ"ל בנק לאומי בשוויץ. בנק לאומי הוא שותף של משפחת עופר בבעלות על "החברה לישראל" (18%)
ירום אריאב מנכ"ל משרד האוצר. היה סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ראש צוות באגף התקציבים, משרד האוצר, וכלכלן בכיר באגף לתכנון במשרד האנרגיה בין כהותוניו כבכיר במשרד האוצר, הוא הועסק כבכיר בחברות הדשנים של "כימיקלים לישראל" בארץ ובחו"ל: מנכ"ל כי"ל דשנים אירופה, סמנכ"ל בכיר לשיווק בכי"ל דשנים, סמנכ"ל שיווק ברותם אמפרט.
ניר גלעד היה החשב הכללי במשרד האוצר  (99-03), הועסק כמנכ"ל "החברה לישראל"
אוהד מראני יום יו"ר חברת הגז הממשלתית, נתיבי הגז הטבעי. היה מנכ"ל משרד האוצר והממונה על התקציבים במשרד האוצר העוסק כיו"ר בז"ן
חגי מילר היה סגן בכיר לחשב הכללי (ניר גלעד) במשרד האוצר, היה אחראי על משרד התשתיות ואיכות הסביבה ויו"ר ועדת המכרזים להקמת מתקני ההתפלה בחדרה ולהקמת תחנת הכוח במישור רותם שבהם זכו האחים עופר. העוסק כסמנכ"ל בחברת האנרגיה ICG של קבוצת עופר.
רן קרול היה הממונה על התקציבים במשרד האוצר, מנכ"ל משרד האנרגיה והתשתית, ומנכ"ל החברה הלאומית לאספקת פחם. שימש כממונה על הרפורמה במשק הדלק והמבנה הלאומי של משק הגז הטבעי מונה כדירטור בבז"ן
גבי ברבש מנכ"ל בית החולים "איכילוב" (ומנכ"ל משרד הבריאות לשעבר) קיבל לשליטתו, כמנכ"ל ביה"ח איכילוב, מסמי עופר, את מה שכינה "התרומה הגדולה ביותר של אדם פרטי למערכת הבריאות", 40 מיליון דולר.
פרופ' מנפרד גרין ראש ביה"ס לבריאות הציבור, אונ' חיפה, היה יו"ר המרכז הלאומי לבקרת מחלות, ויו"ר הוועדה לבחינת המחקר שהזמין משרד הבריאות בעניין מפעלי רמת חובב הועסק כיועץ מומחה מטעם חברת "דשנים וחומרים כימיים" (למשל בתביעה נגד המפעל)
פרופ' יונה אמיתי מנהל המחלקה לאם, לילד ולמתבגר במשרד הבריאות שאחראי על המעקב אחר שכיחות מומים מולדים באיזור רמת חובב, ויו"ר הוועדה לקביעת תקנים לצלילה בקישון הועסק בכתיבת חוות דעת למפעל תרכובות ברום של כימיקלים לישראל, מפעל מזהם מרכזי ברמת חובב, ומפעל "דשנים וחומרים כימיים", בתביעת נפגעי הזיהום בקישון נגד המפעל
ד"ר שלמה אלמוג מנהל המעבדה לטוקסיקולוגיה בבית החולים שיבא תל-השומר, יו"ר ועדת אלמוג – הוועדה לקביעת ערכי ייחוססביבתיים למזהמים כימיים באויר של המשרד לאיכות הסביבה הטועסק כיועץ מטעם מפעל מפעל "תרכובות ברום" (של כי"ל) לצורך כתיבת חוות דעת שממליצה לאפשר למפעל לזהם מעבר למה שהמליצה ועדת אלמוג
פרופ' יוסי ריבק חבר "הוועדה הבין-משרדית לחומרים מסרטנים, מוטגניים וטרטוגניים" (היה יו"ר הוועדה), גם יו"ר "המועצה הלאומיתלבריאות העובד", וחבר בוועדה של משרד הביטחון לנושאהקרינה הבלתי מייננת (סלולרית). העוסק כיועץ ב"דשנים וחומרים כימיים", עבור מועצת רמת חובב המייצגת את המפעלים המזהמים ברמת חובב (בראשה עומד יוסי זיו, בעלה של מירי זיו, מנכ"לית "האגודה למלחמה בסרטן"). ריבק מועסק כיועץ ודובר גם ע"י החברות הסלולאריות, חברת החשמל, וחברות מזהמות נוספות.

 

image002

ד"ר ריצ'רד א.דאיו, רופא פנימי ופרופ' לרפואה באוניברסיטת וושינגטון, וד"ר דונלד ל. פטריק, חוקר ידוע ופרופ' לשירותי בריאות באוניברסיטת וושינגטון, מפרטים בספרם "תקווה או תעתוע" – ספר העוסק בשליטת חברות התרופות במערכת הבריאות, כיצד המפלגות והפוליטיקאים שבשלטון מקבלים כסף באופן ישיר ועקיף מהתעשיות, כיצד הפוליטיקאים והביורוקרטים מקבלים ג'ובים בתעשיות לאחר פרישתם, וכיצד התעשיות מעסיקות לוביסטים (שתדלנים) המתמחים בהשפעה על הפוליטיקאים. למשל:

  • בשנת 2002 שכרו חברות התרופות 675 שתדלנים שכללו, 26 חברי קונגרס לשעבר ו- 342 איש שהחזיקו במשרות ממשלתיות שונות;
  • במערכת הבחירות 2004, הקציב ארגון יצרני התרופות 150 מיליון דולר להפעלת לחץ על הקונגרס, על ממשלי המדינות, ועל דעת הקהל. 27 מיליון דולר נתרמו למועמדים פוליטיים. בראש הרשימה נמצא ג'ורג' בוש;
  • בזכות התמיכה של חברות התרופות ברפובליקאים, זכו כמה בכירים בתעשייה במשרות ממשלתיות בכירות. למשל, מנכ"ל חברת התרופות "מרק" מונה לראש המשרד לתקציב וניהול בבית הלבן.
  • חברות התרופות נותנות שוחד ישיר לפקידי בריאות ציבור כדי לקצר את הדרך אל השוק

(כפי שפורסם למשל ב Willman D, Waxman Queries NIH on Researcher's Ties, LA Times, December 9, 1998. ).

המדינה נותנת מענקים והטבות בסך מאות מיליוני שקלים בשנה לגופים שמפיצים חומרים מסרטנים. כמו כן, בבעלות המדינה מפעלים מזהמים, ולכן גם למדינה יש אינטרס כלכלי בהמשך פעילות גופים מסרטנים: בתיקי הקישון המדינה נתבעת לצד המפעלים; עד לאחרונה החזיקה המדינה בבתי הזיקוק; צה"ל מותקף בגין נזקים לכאורה מקרינה שאליה נחשפו חיילים, ועוד.

image004image005

המשרד להגנת הסביבה לא רק שאינו סוגר את המפעלים המזהמים (לפחות מחצית מהמפעלים חורדים בעשרות ומאות אלפי אחוזים מרמות הזיהוןם המותרות) – הוא אפילו נותן את הפרסים היוקרתיים ביותר בתחום הסביבה לגופים המזהמים ביותר. למשל, פרס "מגן השר לאיכות הסביבה" ניתן למפעלים בהם התגלו חריגות בפליטת מזהמים של מאות ואלפי אחוזים מהתקן המותר, כמו "תרכובות ברום" ברמת חובב, "חיפה כימיקלים דרום" ו"רותם אמפרט" (שבו צויינו חריגות בשיעור של 38,330% בפליטת מזהמים).

image007

 

image009

משרד הבריאות אפילו משמש כמשרד דוברות לגופים המזהמים. למשל, משרד הבריאות מימן והפיק דוח לגבי ההשפעה של המועצה התעשייתית רמת חובב על בריאות התושבים, ושיקר לגבי ממצאי הדוח, לטובת התעשייה. דוגמה נוספת היא ההפלרה: משרד הבריאות קונה את הפסולת הרעילה של מפעל הדשנים הכימיים "רותם אמפרט" שבבעלות האחים עופר, ומכניס אותה למי השתיה בכל הארץ.

 

image011

 

image013

Share on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Facebook